Čo je lymfatická masáž?
Lymfatická masáž (nazývaná tiež lymfatická drenáž, lymfodrenáž, lymfomasáž alebo manuálna lymfatická drenáž) je veľmi jemná technika, ktorá pomáha presúvať tekutiny cez náš lymfatický systém, čím znižuje zápal, odstraňuje z tela toxíny a odpady a posilňuje náš imunitný systém. Ľahké ťahy môžu byť zvláštne pre tých, ktorí sú zvyknutí na hlbšie techniky tzv. Deep Tissue, ale na ľahké premiestňovanie tekutín cez lymfatické cievy je potrebný práve takýto jemný dotyk. To preto, že väčšina našich lymfatických ciev sú blízko pri koži, a väčší tlak by neumožnil tekutinám prechádzať, ako je potrebné. Jednou z najlepších vecí, pokiaľ ide o ľahké, rytmické údery, je to, že aktivujú časť našej nervovej sústavy, ktorá nás vedie k oddychu. Lymfatická drenáž je preto príjemne upokojujúca a uvoľňujúca masáž.
Komu je určená lymfatická masáž?
Lymfatická drenáž je užitočná najmä pre ľudí, ktorí majú opuchy, absolvovali nedávny chirurgický zákrok alebo mali odstránené lymfatické uzliny prípadne ich lymfatický systém nepracuje správne. Pretože je taká jemná, lymfatická masáž sa môže vykonať aj vtedy, keď by nebol vhodný väčší tlak.
Lymfatická masáž je obzvlášť potrebná, ak človek podstúpi operáciu zahrňujúcu odstránenie lymfatických uzlín. Akonáhle je lymfatický systém ohrozený, nemôže fungovať tak dobre, ako by mal, a nahromaďuje sa lymfa. To môže spôsobiť, že sa cítime oslabení, častejšie ochorieme alebo nám daná oblasť opuchne. Ak boli lymfatické uzliny odstránené, môže vzniknúť lymfedém – opuch v dôsledku nedostatku lymfatického pohybu.
Lymfatickú drenáž môže využívať ktokoľvek. Je relaxačná a posilňuje náš imunitný systém . Je skvelou technikou, ak trpíte problémami so spánkom, alebo ak sa len cítite podráždený.
Ako to funguje?
Každá z našich buniek využíva živiny a odstraňuje zo seba odpady. Akonáhle preteká tekutina z bunkovej membrány, stáva sa “lymfatickou” tekutinou. Obsahuje látky, ktorých sa bunky chcú zbaviť, vrátane odpadov, patogénov a nestrávených bielkovín. Náš lymfatický systém sa skladá zo siete ciev, ktoré začínajú veľmi malé, zberajú odpadové kvapaliny z buniek; potom sa odpady pripájajú a zväčšujú, až kým nevypláchnu tekutiny do žíl, aby ich odstránili z tela cez obličky. Lymfatické uzliny pomáhajú filtrovať lymfatickú tekutinu pri jej ceste.
Náš lymfatický systém vyzerá podobne ako obehový systém krvných ciev. Rozdiel je v tom, že náš lymfatický systém nemá čerpadlo. Pumpa pre náš obehový systém je naše srdce. Čerpadlo pre náš lymfatický systém je pohyb. To je jeden z dôvodov, prečo by sme sa cítili unavení, ak by sme ležali celý deň. Máme vysokú koncentráciu lymfatických ciev v našich nohách, čo je jeden z mnohých dôvodov, prečo je pre nás chôdza taká dôležitá. Každý krok, ktorý vykonáme, pomáha odčerpať lymfatickú tekutinu.
Lymfa sa pohybuje pozdĺž jednosmernej cesty smerom k veľmi špecifickým miestam zhromažďovania / ukladania v blízkosti žíl, ktoré ju odvedú von z tela. Masážny terapeut vyškolený v lymfatickej drenáži môže jemne tlačiť lymfatickú tekutinu v smere, ktorý potrebuje. Používa sa kombinácia veľmi ľahkých, jemných techník, ktoré pôsobia veľmi upokojujúco a relaxačne.