Zdá sa, že v vo všeobecnosti sa ľudia delia na dva základné tábory: tí, čo si vyslovene želajú hĺbkovú masáž a tí, čo sa jej boja. Určite sa vám stalo alebo ste počuli od svojich známych, že boli na masáži a na druhý deň sa pomaly nemohli pohnúť. Alebo názory ľudí, že správna masáž musí bolieť inak to nie je dobrá masáž. Objasníme si, čo to vlastne je hlboká masáž a kedy je pre vás vhodná.

Svaly sú na sebe zoradené vo vrstvách jedna na druhej. Niektoré sú priamo pod kožou ako napríklad rectus abdominis (priamy brušný sval, tzv. Six pack) a niektoré sú oveľa hlbšie v tele ako napríklad Psoas Major (hlboký flexor kĺbu). Takže pri takejto hĺbkovej masáži terapeut neovplyvňuje iba prvé vrstvy, ale zasahuje práve hlbšie svaly a fasciu (spojové tkanivo).

Avšak zdá sa, že každý masér má inú predstavu o tom, čo je hĺbková masáž. Niektorí maséri si myslia, že to znamená tlačiť na spúšťové body (trigger points) a niektorí majú za to, že čím viac zatlačia tým lepšie. Tak či onak, pri akomkoľvek väčšom tlaku si musí masér odkomunikovať s klientom, koľko znesie. Inak bude takáto masáž pre klienta veľmi nepríjemná. Tak isto pred tým ako ideme pracovať na hlbokých svaloch je potrebné zahriať a tým uvoľniť jednotlivé vrstvy svalov. Pri hĺbkovej masáži sú najdôležitejšie 3 veci a rovnováha medzi nimi: 1.tlak, 2.reakcia/odpor svalov a 3.prah bolesti klienta.

Tá najkomplikovanejšia otázka je: Bolí táto masáž? No takto, určite ju budete cítiť. Ostatné záleží na vás a na masérovi. Pokiaľ si dohodnete pravidlá a budete maséra „navigovať“ ohľadom tlaku, bude táto masáž znesiteľná. Tak či onak na druhý deň je svalovica takmer istá. Niečo podobné ako druhý deň po kvalitnom tréningu alebo celodennej manuálnej robote.

Masáž hlbokých tkanív je veľmi prospešná najmä pre ľudí zotavujúcich sa so zranení, športovcov, ľudí ktorí majú posturálne patologické zmeny (jedno rameno výrazne nižšie ako druhé, panva vytočená a jeden bok vyšší, atď.), alebo trpia chronickými bolesťami.

Pri manuálnej terapii často využívam a pracujem s hlbokými svalmi a fasciou, no iba v prípade, keď diagnostikujem, že je to potrebné.

 

Páči sa vám tento článok? Zdieľajte ho s ostatnými: